Start PhoneGap

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa biblioteka PhoneGap. Służy ona do łatwego pisania aplikacji na różne platformy mobilne. Biblioteka jest oparta o HTML5, CSS3 i JavaScript. Są, to technologie znane przez praktycznie wszystkich programistów aplikacji internetowych, więc bariera wejścia w świat PhoneGapa nie jest zawieszona wysoko. W tym poście przedstawię jak zintegrować PhoneGapa z Visual Studio 2012.

1. Pierwszym krokiem może być zaopatrzenie się w nowy komputer, ponieważ do działania emulatora potrzebny jest procesor z obsługą wirtualizacji. Pięcioletni procesor może takiej nie mieć. Cały problem znika, jeżeli mamy fizyczne urządzenie do testów.
2. Zakładam, że Visual Studio 2012 jest zainstalowane. Standardowo VS nie jest zaopatrzony w odpowiednie SDK dla WP8, dlatego należy je doinstalować (jeżeli mamy wersje typu „for Windows Phone”, to SDK już jest).
3. Po instalacji SDK dla WP8, należy ściągnąć tytułową bibliotekę. Po rozpakowaniu należy się przyjrzeć katalogowi ..\phonegap-x.x.x\lib\windows-phone-8. Znajdziemy w, nim plik CordovaWP8_x_x_xFull.zip, który należy rozpakować do folderu o tej samej nazwie i ten z kolei skopiować do x:\Users\UserName\Documents\Visual Studio 2012\Templates.
4. Teraz można już odpalić VIsual Studio 2012. Następnie klikamy File->New Project i odszukujemy typu projektu o nazwie Cordova…. (jeżeli się nie uda, to należy użyć „szukajki”:

PhoneGap1

5. Po stworzeniu projektu należy go uruchomić (kliknąć przycisk F5). Po czym zobaczymy uruchomioną aplikację, która w zasadzie wyświetla tylko grafikę.

PhoneGap2

6. W projekcie znajduję się kilka folderów, o których opowiem w następnym wpisie.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.